Jak być szczęśliwym?
Jak osiągnąć pełnię szczęścia? Czy w świecie, w którym kładziemy się i wstajemy zmęczeni, oddychamy codziennie wielkimi płucami smutnych miast ze smogu i podziwiamy panoramę betonowych lasów, jest to w ogóle możliwe? Gdzie szukać przepisu na życie, jeśli nie u Agnieszki Pilaszewskiej? Pora ponownie wybrać się na górę Synaj, gdzie Leszek Kołakowski w 17 przykazaniach, nauczy nas jak żyć.
1.PO PIERWSZE PRZYJACIELE
Nieprawda, że “żyjemy, jak śnimy, samotni”, Joseph Conrad się pomylił, ale to nic, mylić się jest rzeczą ludzką i tylko ludzką. Samotność jest najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka, to trochę jak kamyk w bucie, gniecie nas, męczy i boli. “Wystarczy jedna osoba, by ożyło pustkowie i wystarczy jej brak, aby wielkie miasto wydawało się puste.” Dlatego fundamentalne, najważniejsze przykazanie to przyjaciele, nie trzeba mieć wielu, wystarczy jeden, ale prawdziwy, taki, który będzie cię uzdrawiał.
2.CHCIEĆ NIEZBYT WIELE
Bóg jeden wie, za jakim rajem ciągle wzdychamy, a prawda jest taka, że nie musisz mieć w życiu wszystkiego, wystarczy, że masz osobę, która jest dla ciebie wszystkim, a jeśli nie masz, to nie szukaj, znajdzie cię sama. Lolita Prille w książce “Booble gum” pokazuje, że najgorzej jest, gdy masz już kilka domów, kilkanaście luksusowych samochodów, basen, jacht i helikopter, im wyżej jesteś, tym dłużej będziesz spadał. Z bogactwem jest trochę jak ze szczerością podczas kłótni, łatwo przesadzić, człowiek chce mieć wciąż więcej i więcej, aż dochodzi do takiego momentu, w którym uświadamia sobie, że to wciąż jeszcze nie to.
3. WYZWOLIĆ SIĘ Z KULTU MŁODOŚCI
Młodość rządzi się swoimi prawami, ale najlepsze jest to, że sam możesz je ustalać. Radykalne zmiany wymagają radykalnych środków. Młodość to siniaki na duszy, brak oczywistości, to brak czasu na zastanawianie się nad powagą tego, co robimy. Obłęd buzujący tuż pod powierzchnią skóry, wewnętrzne wojny utrzymujące przy życiu, lub mu zagrażające lub chwile, gdy czujemy się jak listek na wodzie, bezpiecznie. To ciągłe pragnienie czegoś więcej, ale nie do końca wiadomo, co to właściwie jest i tak to już z nami bywa. Wyzwól się więc z kultu młodości, by być zawsze młodym, “hoping for the best but expecting the worst”.
4. CIESZYĆ SIĘ PIĘKNEM
I wszystkim tym, co mamy i czego nie mamy, bo możemy mieć.
5. NIE DBAĆ O SŁAWĘ
Przyjdzie sama, sama odejdzie, nie jest konieczna, jest tylko efektem ubocznym.
6. WYZBYĆ SIĘ POŻĄDLIWOŚCI
Podobno to jeden z głównych wrogów miłości, a ta jest bezwzględna, strzeżcie się!
7. NIE MIEĆ PRETENSJI DO ŚWIATA
“Zobaczyć raz stronę świata jasną, jest cień, więc musi być też tu gdzieś światło”. Masz kontrolę nad wszystkim, co masz w głowie, trzeba to sobie uświadomić, co prawda, dobrze jest mieć czasem w niej pusto, bo wtedy jest nam po prostu lżej. Co nie zmienia jednak faktu, że to ty wybierasz, gdzie iść, pamiętaj, że o wielkich zmianach decydują małe epizody i wszystko w moich, wszystko w twoich rękach.
8. MIERZYĆ SIEBIE SWOJĄ WŁASNĄ MIARĄ
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz i takie tam. Nie porównuj się do innych, bo każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Wiesz co jest w życiu ważne? By nigdy tego nie klasyfikować.
9. ZROZUMIEĆ SWÓJ ŚWIAT
Najtrudniejsze, ale wykonalne, w końcu sam tworzysz swój własny mikrokosmos.
10. NIE POUCZAĆ
Nie zadzierać nosa, wyjąć kija z tyłka, uczyć się na błędach innych powtarzając je, bo człowiek nie rodzi się czysty a z wadami, “zrób z nich swoją tarczę, a nikt nie użyje ich przeciwko tobie.” Głowa do góry, ale nie za wysoko!
11. IŚĆ NA KOMPROMISY ZE SOBĄ I ŚWIATEM
Każdy jest trudnym człowiekiem, bo tak już zostaliśmy stworzeni, nie wolno nam przywiązywać tak wielkiej wagi do myśli, przywiążmy większą do czynów.
12. GODZIĆ SIĘ NA MIERNOTĘ ŻYCIA
Mijają lata, a ty wciąż niewielki masz wybór, czy zabiją się srebrnym nożem podczas przechadzki w Złotych Tarasach, czy na Hucie kijem. Istniejesz albo nie istniejesz, na wyspie albo nie na wyspie, ocean albo nie ocean, pochłonie cię, albo nie.
13. NIE SZUKAĆ SZCZĘŚCIA
Samo cię znajdzie, a gdy dopadnie cię głód, gryź powietrze.
14. NIE WIERZYĆ W SPRAWIEDLIWOŚĆ ŚWIATA
Zasadniczo jest on niespokojny, nie może być sprawiedliwy, bo nie można zadowolić wszystkich na raz.
15. Z ZASADY UFAĆ LUDZIOM
Tylko z zasady.
16. NIE SKARŻYĆ SIĘ NA ŻYCIE
Bo masz na nie wpływ, jeśli coś poszło nie tak to twoja wina, twoja wina będzie też, jeśli tego nie naprawisz.
17. UNIKAĆ RYGORYZMU I FUNDAMENTALIZMU
Nic nie jest pewne, nic nawet nie jest prawie pewne. Bujaj sobie lekko w obłokach, jeśli raz za czas spadniesz na beton, to ktoś na pewno rzuci ci kompas, teraz wybieraj, użyjesz go, czy rzucisz nim o ziemię.
Nie ma już świata prostych faktów, prawdy obiektywne też nie istnieją, nie będzie nam łatwiej, ale żyj, nie poukładanie, nie skrupulatnie, nie bez błędów jakbyś pisał wypracowanie, bo wtedy mógłbyś przez przypadek znowu żyć nie na temat.