32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Felieton

Felieton
03.06.2022
Tekst: Tomasz Stankiewicz

Żartobliwie chciałoby się zapytać, komu przeszkadza sukces polskiej tenisistki? Dlaczego ekspert i profesor Uniwersytetu Śląskiego dziwi się z radości Polaków na wieść o zwycięstwie polskiej tenisistki? Prawdopodobnie spowodowane jest to słabą sprzedażą książek profesora lub ich nachalną reklamą… albo jednym i drugim. Jednak osoba reprezentująca uczelnie powinna lepiej dobierać słowa.
28.01.2022
Tekst: Karolina Marchewka

Korekta: AS

 


Stałyśmy pod tablicą z ogłoszeniami i pierwsze zdanie, jakie do mnie wypowiedziała, musiała powtórzyć cztery razy, ponieważ za nic w świecie nie potrafiłam jej zrozumieć, a brzmiało ono niezwykle doniośle: „To wszystko i tak jest poprzesuwane”. W tamtym momencie byłam naprawdę przerażona, nie do końca pojmowałam fakt, iż oto właśnie to miejsce stało się moim domem na bliżej nieokreślony czas. Żeński zamknięty oddział psychiatrii ogólnej – tam trafiłam wtedy, kiedy znajomi przygotowywali się do matury. Patrzę na to z perspektywy czasu i wiem, że to było najlepsze, co mogło mnie wtedy spotkać. Dzięki temu doświadczeniu zobaczyłam jak to jest być po drugiej stronie tego legendarnego już w mojej okolicy szpitala na ulicy Gliwickiej w Rybniku. W gimnazjum, kiedy ktoś z klasy zdecydowanie przesadzał z wygłupami, zawsze znalazła się osoba, która mówiła, że trzeba będzie go/ją zawieźć na Gliwicką. Cóż... Trafiło na mnie, choć nie jako jedyną z grona znanych mi osób.
07.06.2021
Tekst: Katarzyna Krysik 

Korekta: Katarzyna Hanik

Zakładam, że nie raz zdarzyło Ci się pojechać z punktu A do punktu B pociągiem. Czy wiedziałeś, że już w 1962 roku powstało rozporządzenie dotyczące zachowań w tym środku komunikacyjnym? 
 
01.06.2021
Tekst: Kamilla Hajruddinowa

Korekta: AS
 
Odwiedzając muzeum i oglądając piękne obrazy nie zastanawialiście się kiedyś, co te wszystkie przedmioty przedstawione na płótnie mogą oznaczać? Tradycyjne martwe natury są pełne ukrytej symboliki - za pomocą przedstawienia przedmiotu można ukryć inne, głębsze znaczenie. Niezależnie od okresu, martwa natura nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych gatunków, który przyciąga uwagę zarówno widza, jak i krytyków. Przyjrzyjmy się więc niektórym obiektom, które są powszechnie spotykane w martwych naturach w całej historii i co one symbolizują.
 
14.05.2021
Tekst: Martyna Guzdek 

Korekta: AS

Depresja nazywana jest chorobą XXI wieku; według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest w czołówce najczęściej występujących chorób. Statystyki podają, że na świecie cierpi na nią około 350 mln ludzi, z czego w Polsce szacuje się, że stanowi 3-4% wszystkich występujących zaburzeń psychicznych. Sytuacja epidemiologiczna, zamknięcie wielu miejsc pracy, szkół oraz uczelni a co za tym idzie odcięcie od świata i bliskich, odbija się na psychice, szczególnie młodych ludzi. Jak przetrwać ten trudny czas i gdzie udać się po pomoc, o tym dowiecie się z tego artykułu.
01.05.2021
Tekst: Tomasz Kisiel 

Korekta: AS 

Żyjemy w dziwnych czasach; „dwa tygodnie” trwają już ponad rok (z drobną przerwą wakacyjną), a nauczanie i praca zdalna to już praktycznie standard. Jednak nie możemy zapomnieć, że komputer służy także do rzeczy ważniejszych, czyli do giereczek. Postanowiłem przedstawić Wam, drodzy czytelnicy, listę pięciu gier które nie opróżnią Waszych portfeli do zera, a Wam zagwarantują masę dobrej zabawy.
01.05.2021
Tekst: Bartosz Galas
Korekta: JG

Pojawiając się na scenie muzycznej, już na początku obecnego tysiąclecia, The Horrors przedstawili się jako kapela wszechstronna, łącząca wiele stylów muzycznych. Na pierwszy rzut oka mieszanka ta wyglądała bardziej na niewypał, aniżeli na coś wybuchowego, coś co mogłoby porwać słuchaczy i ustawić zespół wysoko w rankingu słuchaczy. Niemniej mix gatunkowy się opłacił, co poskutkowało wieloma udanymi wydawnictwami, wysoko ocenianymi zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy.

20.04.2021
Tekst: Tomasz Stankiewicz
Korekta: AS
Rzeczywistość, w jakiej wszyscy bez wyjątku się znajdujemy narzuca nam zasady, według których dla naszego i innych zdrowia rezygnujemy z pewnych rzeczy. I tak właśnie odwołany został Orange Warsaw Festival. Organizatorzy festiwalu nie chcąc narażać zdrowia uczestników podjęli trudną decyzję, ale w obecnej sytuacji jak najbardziej zrozumiałą. Chociaż mogli przenieść wydarzenie do świata online, jednak jak już od około roku wiemy, że festiwale online nigdy nie zastąpią tych normalnych, w świecie realnym.  
13.04.2021

Tekst: Anna Mucha

Korekta: JG

Wykorzystując tę (z góry zakładając, że  krótką) chwilę, gdy zostały otwarte kina, postanowiłam niezwłocznie udać się do jednego z nich. Moją uwagę przykuła głośna opinia i nominacja do Oskara pewnego duńskiego filmu. Przyznaję, niecodziennie oglądam produkcje stworzone w Danii, co tym bardziej mnie zaintrygowało. Kupiłam bilet.

13.04.2021

Tekst: Marcin Kaźnica
Korekta: KH

23 marca 2021. Godzina 7:40. Przez Kanał Sueski płynie kontenerowiec Ever Given. Czterystumetrowy potwór ze stali, przemierzając długi na blisko sto sześćdziesiąt pięć kilometrów kanał, tuż za portem w Suezie traci sterowność i ląduje na mieliźnie stając w poprzek. Pech chciał, że stało się to w miejscu, gdzie kanał ma jedynie jeden ciek wodny o szerokości niespełna trzystu metrów. Kontenerowiec zostaje unieruchomiony wraz z czterystoma innymi jednostkami. Wraz z nimi zamiera także spora część światowego handlu. Eksperci finansowi ocenili straty związane zablokowaniem połączenia przez kanał na blisko dziewięć miliardów dolarów. Sam Egipt stracił około miliarda dolarów. 

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość