32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Ever Given i kontenerowiec pełen memów

Tekst: Marcin Kaźnica
Korekta: KH

23 marca 2021. Godzina 7:40. Przez Kanał Sueski płynie kontenerowiec Ever Given. Czterystumetrowy potwór ze stali, przemierzając długi na blisko sto sześćdziesiąt pięć kilometrów kanał, tuż za portem w Suezie traci sterowność i ląduje na mieliźnie stając w poprzek. Pech chciał, że stało się to w miejscu, gdzie kanał ma jedynie jeden ciek wodny o szerokości niespełna trzystu metrów. Kontenerowiec zostaje unieruchomiony wraz z czterystoma innymi jednostkami. Wraz z nimi zamiera także spora część światowego handlu. Eksperci finansowi ocenili straty związane zablokowaniem połączenia przez kanał na blisko dziewięć miliardów dolarów. Sam Egipt stracił około miliarda dolarów. 

Jednak pomimo problemów jakie wywołał ten incydent, internet jak zwykle w takim przypadku bardzo szybko zareagował na to wydarzenie. Memy, reklamy, a nawet mody do gier komputerowych, powstające w zawrotnym tempie, zapisały to wydarzenie w historii nawet bardziej niż jego gospodarczy impakt. 
 
Pierwszy przykład z brzegu – Mercedes-AMG Petronas Formula One Team, czyli fabryczny zespół F1 Mercedesa wykorzystał blokadę kanału do dania pstryczka w nos swoim głównym konkurentom w F1 – RedBullowi, publikując na Instagramie zdjęcie bolidu Mercedesa ciągnącego feralny kontenerowiec. Któryś z fanów zespołu Byków zasugerował, że będzie potrzebny bolid RedBulla na co Mercedes odparował: „Dlatego że jesteśmy poza torem?”. Jak widać katastrofę w światowym handlu można z powodzeniem wykorzystać do własnych celów, nawet jeżeli jest się tak wielką marką jak Mercedes zwłaszcza w erze jego całkowitej dominacji w F1. 
 
Podobnym poczuciem humoru oczywiście w nieco mniejszej skali wykazała się jedna z polskich firm kurierskich. Wykorzystała zdjęcie stojącego w poprzek kontenerowca aby zasugerować, że ich firma nigdy do tego nie dopuści, ze względu na specjalne opcje ubezpieczeń przesyłek. Jak widać nawet na rodzimym rynku można przekuć światowy problem w sukces. 
 
Ilość memów, która powstała jest nie do opisania, jednak do nich już nieco się przyzwyczailiśmy – powstają niemal przy każdej okazji, nawet wtedy, kiedy nie powinny. Natomiast modyfikacje gier komputerowych to już nieco nowsze zjawisko. Powiem szczerze, że wcześniej nie spotkałem się z taką reakcją społeczności graczy. 
 
Microsoft Flight Simulator 2020, czyli najdokładniejszy symulator lotniczy w historii bazujący na zdjęciach satelitarnych terenów całej planety zawiera w sobie niemal 40 tysięcy prawdziwych lotnisk i atrakcji turystycznych z całego świata. Kanału Sueskiego nie zabrakło i dzięki kontenerowcowi Ever Given oraz nieoficjalnej modyfikacji kodu gry gracze mają możliwość latania nad miejscem blokady szlaku handlowego i zobaczenia na własne oczy sprawcy całego zamieszania. 
 
Ale modyfikacja do symulatora lotniczego to nie jedyna rozrywka, jaka powstała w związku z blokadą kanału. Niejaki Garrett Dash Nelson stworzył coś, co chyba wypada nazwać aplikacją. Mając do dyspozycji satelitarne zdjęcia świata nałożył na mapę planety słynny kontenerowiec. Rozmiar i położenie statku można dowolnie modyfikować, więc jeśli ktoś jest ciekawy jak Ever Given wyglądałby w jego ogródku – droga wolna.
 
 Na sam koniec warto wspomnieć o ciekawym incydencie, do którego doszło w Chinach jeszcze w czasie blokady kanału. Wydawać by się mogło, że zablokowanie przez ciężarówkę chińskiej autostrady na trasie Changchun-Shenzhen nie było warte odnotowania. Jednak ta sprawa jest powiązana z sytuacją w kanale. Ciężarówka, która stanęła na autostradzie wiozła kontener firmy Evergreen, czyli tej samej, która odpowiadała za obsługę feralnego kontenerowca. Jakby tego było mało, utknęła pod niemal identycznym kątem jak statek w kanale Sueskim. Przypadki się zdarzają, ale tutaj wydaje się to mało prawdopodobne. 
Czego by nie mówić, firma Evergreen dzięki tej sytuacji na pewno znalazła się na ustach całego świata. Pytanie tylko, czy o taką reklamę firmy im chodziło. Ale przynajmniej wiemy już co to za firma i czym się zajmuje. Przecież gorszy dzień może zdarzyć się każdemu, prawda?
 
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość