Skandal w Białymstoku: Młodzi piłkarze zastraszeni przez kibiców Jagielloni! MŁKS Łomża wydał oświadczenie

FOT. 22.09.2019 © Stadiony.net

Miniona niedziela zdecydowanie nie będzie należała do udanych z perspektywy zawodników, sztabu szkoleniowego i rodziców młodych piłkarzy z klubu MŁKS Łomża. Co się stało?
      17 września o godzinie 10:00 na boisku bocznym Stadionu miejskiego w Białymstoku odbywał się mecz ligowy rocznika 2010 MŁKS Łomża z AP Talentem Białystok.  W trakcie drugiej połowy tego meczu na teren obiektu zaczęli wchodzić kibice, którzy przyszli docelowo na mecz Ekstraklasy. Jak stwierdza łomżyński klub, kibice Jagi postanowili urządzić sobie festiwal wyzwisk skierowany do 13-letnich piłkarzy drużyny gości oraz ich opiekunów zarówno klubowych, jak i prawnych. Po zakończeniu meczu doszło do prób rękoczynów w stosunku do rodziców gości, w związku z barwami łomżyńskiego klubu, które rodzice mieli na sobie. MŁKS Łomża w oświadczeniu podkreśla brak reakcji służb porządkowych, które były obecne na terenie obiektu. O godzinie 12:30 rocznik 2008 drużyny gości miał rozegrać swoje spotkanie. Ochrona obiektu po interwencji trenera poradziła zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu wraz z rodzicami zdjęcie odzieży z klubowymi emblematami. Po konsultacji z sędzią wyznaczonym do prowadzenia meczu nie doszło do rozegrania zawodów. Autobus drużyny gości już w asyście policji, opuścił teren stadionu.

Po przeczytaniu oświadczenia MŁKS Łomża, skontaktowaliśmy się z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej. Wiadomość zwrotna nadeszła błyskawicznie. Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy, a udzielił ich Przewodniczący Wydziału Gier i Ewidencji Podlaskiego ZPN - Marek Rakowski:

Jak do tej sytuacji odnosi się związek?

Do czasu udzielenia poniższych odpowiedzi Podlaski Związek Piłki Nożnej zapoznał się z jedynie informacją jednej strony – MŁKS Łomża. Po zapoznaniu się z informacjami wszystkich stron Podlaski ZPN zajmie stosowne stanowisko, co nie zmienia faktu, iż zdecydowanie potępia sytuację do jakiej doszło podczas rozgrywek młodzieżowych.

Dlaczego rozgrywki młodzieżowe zostały ustalone w tym samym dniu, podobnej godzinie i w tym samym miejscu, co mecz ekstraklasy?

Termin spotkania został ustalony przez gospodarzy w dniu 19 sierpnia 2023 roku. Podlaski Związek Piłki Nożnej nie ustala szczegółowych terminów spotkań, a jedynie terminarz ramowy rozgrywek. O dniu, godzinie i miejscu rozegrania meczu AP Talent II Białystok – ŁKS 1926 II Łomża zadecydował gospodarz, czyli AP Talent Białystok. Nie posiadamy wiedzy, czy przy ustalaniu godziny, dnia i miejsca spotkania brany pod uwagę był fakt meczu Ekstraklasy rozgrywany w tym samym terminie i na tym samym obiekcie.

Czy związek planuje w konkretny sposób zwiększyć bezpieczeństwo podczas rozgrywek młodzieżowych tak, by w przyszłości do takich sytuacji nie dochodziło?

Podlaski Związek Piłki Nożnej nie jest organizatorem poszczególnych meczów, w związku z tym, nie ma bezpośredniego wpływu na poziom bezpieczeństwa. Podlaski ZPN jest jedynie organizatorem rozgrywek. Za bezpieczeństwo podczas meczów odpowiada gospodarz spotkania.

Do momentu publikacji artykułu AP Talent Białystok nie udzieliła komentarza.

Autor: Bartosz Solak