DKMS “HELPERS’ GENERATION” w Uniwersytecie Śląskim

Grupa studentów Uniwersytetu Śląskiego po raz kolejny włącza się w akcję DKMS “HELPERS’ GENERATION”, która ma na celu powiększenie bazy potencjalnych Dawców szpiku. Akcja jest rozpowszechniana wśród studentów pochodzących ze wszystkich uczelni w całej Polski. Wziąć udział i zarejestrować się może praktycznie każdy, zupełnie nic na tym nie tracąc.
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.

Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Niestety tylko 25% Chorych znajduje Dawcę wśród swojej rodziny, a 75% poszukuje Dawcy niespokrewnionego. Chociaż w bazie Fundacji DKMS jest już 1,7mln osób, to nadal co 5 Pacjent nie znajduje swojego “bliźniaka genetycznego”. Komórki macierzyste mnożą się przez całe nasze życie, dlatego pozostanie Dawcą nie ingeruje w nasz organizm.

Akcja DKMS “HELPERS’ GENERATION” na Uniwersytecie Śląskim

W dniach od 6-10 grudnia znajdziesz nas Uniwersytecie Śląskim w godzinach od 9:00 do 15:00, będziemy aż na 5 wydziałach:
  • Wydziale Nauk Społecznych (ul. Bankowa) w dniach 6-10 grudnia,
  • Wydziale Nauk Społecznych (ul. Grażyńskiego 53) 6-9 grudnia,
  • Wydziale Humanistycznym (ul. Uniwersytecka 4) 6-8 grudnia,
  • Wydziale Humanistycznym (ul. Generała Stefana Grota-Rowieckiego 5, Sosnowiec) 6-8 grudnia,
  • Wydziale Prawa i Administracji 7-9 grudnia.

DKMS w Galerii Katowickiej i CINiB-ie

Oprócz tego, będziemy również od 6 do 7 grudnia w Galerii Katowickiej, od 7 do 8 grudnia w CINiB-ie oraz na meczu siatkówki GKS Katowice vs ONICO Warszawa  dnia 11 grudnia o 17:30 w Hali OS Szopienice, ul. 11 Listopada 16, 40-387 Katowice

Pomoc dla 13-letniej Amelii

Nowe osoby w bazie to również szansa dla 13letniej Amelii. Dziewczynce został już tylko rok na znalezienie swojego "bliźniaka genetycznego". Jej mama poruszyła Niebo i Ziemię szukając zgodnego dawcy, jednak nadal nie ma nikogo, kto mógłby oddać dziewczynce szpik. Szansą Amelii jest więc każda kolejna nowa osoba, która dziś zdecyduje się zarejestrować.

Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 roku przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na uczelniach. Jego celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 805 (listopad 2021) potencjalnych Dawców, spośród których już ponad 1 042 osób (listopad 2021) podarowało potrzebującym Pacjentom szansę na życie. Podczas akcji Fundacji DKMS Polska wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 785 000 (listopad 2021) potencjalnych dawców.
9 697 (listopad 2021) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.
To takie łatwe uratować komuś życie.