32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Dzień Kobiet

Autor tekstu: Radosław Gałecki

Każdy dzień następuje tylko raz w roku. Każdy dzień jest również wyjątkowy. Są jednak szczególne daty, kiedy to miejsce ma specjalne wydarzenie, uświęcone tradycją, która wymaga odpowiedniej celebracji. Takim dniem jest właśnie 8 marca.

Dzień Kobiet, jaki znamy dziś, według Wikipedii jest obchodzony 8 marca od 1910 roku, aczkolwiek jego początki były nieco inne. Po raz pierwszy to święto miało miejsce z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki 28 lutego 1909 pod nazwą International Women’s Day. Przyczynami ustanowienia tego wyjątkowego święta była chęć uczczenia osiągnięć kobiet oraz wezwania do równości płci.
 
Za pierwowzór współczesnego Dnia Kobiet można uznać rzymską Matronalie – święto przypadające na pierwszy tydzień marca, obchodzone przez zamężne kobiety. Związane było z macierzyństwem i płodnością, gdyż tego dnia kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony, gdzie składały w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w pożyciu małżeńskim. Mężowie natomiast obdarowywali swoje kobiety prezentami, a także spełniali ich życzenia.
 
Jak to święto wyglądało w Polsce? W okresie PRL początkowo obdarowywano kobiety goździkami, jednak z czasem zdecydowanie popularniejsze stały się tulipany. Z okazji Dnia Kobiet publikowano w prasie także portrety pań działających w różnych sektorach życia gospodarczego, ponieważ – zgodnie z opinią Władysława Gomułki – nie było w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli. Co ciekawe, święto to było tak popularne, że w zakładach pracy oraz szkołach obchodzono je obowiązkowo, a z racji niedoboru wielu produktów decydowano się na podarki w postaci rajstop, ręczników, mydeł, czy też kawy.
 
Aktualnie zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Dzień Kobiet nadal jest oficjalnym świętem, którego tradycją jest, by mężczyźni wręczali kobietom kwiaty lub inne skromne podarunki. Niewiele się zmieniło – choć rajstopy rzadko bywają prezentem to wciąż warto pamiętać, że święto obchodzą nie tylko nasze życiowe partnerki, ale także kochane mamy, babcie, koleżanki z pracy, a także wszystkie inne kobiety. Pamiętajmy o tym Panowie inie bójmy się celebrować Dnia Kobiet, obdarowując najbliższe nam Panie. A jeśli sytuacja nie pozwala na podarunek materialny, ważnej dla nas osobie możemy również przesłać ciepłe słowa i szczery uśmiech.
 
Na koniec chciałbym życzyć Wam, drogie Panie, dużo pozytywnych emocji tego wyjątkowego dnia i radości przez cały rok. Mam nadzieję, że ta piękna tradycja zostanie zachowana, bo my – mężczyźni jedynie pragniemy obdarzyć Was miłym gestem i ciepłym uśmiechem.
 
„If a lot of people love each other, the world would be a better place to live.” – cytując wypowiedź głównego bohatera dramatu kinowego z 2003 roku, zostawiam Was, drodzy czytelnicy, życząc abyście dobrze spędzili resztę dnia razem z tymi, którzy są dla Was najważniejsi.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość