Zaginione Miasta, Prastare Grobowce - Recenzja
Tekst: Kamil Kołacz
Wyruszam na poszukiwanie Zaginionego miasta Małpiego Boga, przy okazji obserwując pierwsze próby odnalezienia Titanica. Droga nie jest łatwa i prowadzi przez wiele rozwidleń.
Wyruszam na poszukiwanie Zaginionego miasta Małpiego Boga, przy okazji obserwując pierwsze próby odnalezienia Titanica. Droga nie jest łatwa i prowadzi przez wiele rozwidleń.
Archeologia, wciąż pozostawia wiele tajemnic. Mimo to, jako prężnie rozwijająca się nauka zapewniła nam ogrom wiedzy na temat współczesnego świata. Od dłuższego czasu na rynku czytelniczym brakowało książki, która zebrałaby wszystkie najważniejsze informacje w całość i w przystępny sposób przedstawiła je dorosłemu czytelnikowi. Tym właśnie jest wydana w 2021 roku książka „Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat” pod redakcją Ann R. Williams – współpracującej od ponad 30 lat z National Geographic, znawczyni archeologi i popularyzatorki wiedzy z tego zakresu.
Pozycja z niesamowitym namaszczeniem traktuje przedmiot, wciągając czytelnika w świat przeszłości. Składa się z dwunastu rozdziałów przedstawiających uporządkowane chronologicznie najważniejsze znaleziska w historii ludzkości. Nie wszystkie z nich znalazły pierwsze miejsce na stronach gazet, lecz książka za cel obiera naprawę tego stanu rzeczy. Z pewnością mało kto z czytelników wiedział, że w 2010 roku na terenie Panamy natrafiono na szczątki żołnierza obsypanego złotem, należącego do nieznanej nam kultury. A takich perełek możemy napotkać ogrom w druku. Znalazło się również miejsce na polski akcent. Mowa o znalezisku w Peru, dokonanych przez prof. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego. To dzięki niemu wiemy o królewskim grobowcu sprzed ponad 1000 lat znajdującym się w El Castillo de Huarmey.
Jedną z trudności w opracowaniu publikacji było zbalansowanie słów, by ich dobór był łatwy w odbiorze dla laików, a zarazem niespłycony. Zadanie udało się wykonać. Miłe zaskoczenie: składową tekstu nie są fragmenty odseparowanych od siebie tzw. suchych faktów. Mamy do czynienia nie tylko z datami i informacjami, ale także trudem, barierami oraz ślepymi zaułkami, z którymi musieli zmierzyć się archeolodzy na przestrzeni lat. Czytając zdajemy sobie sprawę z ogromu pracy, jaką włożono w badania, by 100 lat później technologia rzuciła na nie nowe światło zmuszając do reinterpretacji znanych ustaleń. Wydawnictwo poprzedza przedmowa Douglasa Prestona, słynnego pisarza, który w 2015 roku wziął udział w wyprawie w góry Mosquitia w Hondurasie w poszukiwaniu legendarnego przeklętego Białego Miasta. Na samym końcu umieszczono posłowie autorstwa Fredrika T. Hieberta - odkrywcy prowadzącego wykopaliska na starożytnych stanowiskach Jedwabnego Szlaku. Jego słowa zwieńcza rozdział zatytułowany „Przyszłość badań przeszłości”, gdzie zostają opisane najnowsze metody analiz archeologicznych.
Na szczególną uwagę zasługuje przejrzysta oprawa graficzna. Widać, że sporą część czasu poświęcono na dopracowanie składu (zmodernizowanego na dzisiejsze standardy), kompozycję stron oraz atrakcyjne ułożenie typografii. Dodatkowo kartki wzbogacono profesjonalnymi zdjęciami. Gorąco zachęcam do zapoznania się z obszerną pozycją. Jeżeli zaczniecie czytać, nie oderwiecie się od niej nawet na minutę.
Egzemplarz recenzencki dzięki uprzejmości wydawnictwa National Geographic