32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Wczoraj tam, dzisiaj tu (w domu), jutro.. gdzie?

Tekst: Paweł Poniatowski
Korekta: KH


Od wielu już pokoleń człowiek przyzwyczaił się do różnego rodzaju podróży po całym świecie. Z roku na rok pojawiały się nowe możliwości, niższe ceny i łatwiejszy dostęp do rozmaitych wycieczek. Wyjechać na drugi koniec świata można było z dnia na dzień, bez większych problemów, tudzież obaw.Aktualna sytuacja postawiła jednak świat podróżniczy na głowie. Biura turystyczne bankrutują, środki transportu kursują ze zdecydowanie mniejszą częstotliwością, a te, które wyjeżdżają w trasę wielokrotnie są puste. Migracje ludzi ograniczone są do minimum, zaufanie społeczeństwa do podróży bez dwóch zdań uległo zmniejszeniu, mimo to, prędzej czy później, sytuacja powinna zacząć się normować. Nikt nie zna odpowiedzi kiedy to nastąpi, jak to będzie wyglądać, ale wiadomo, że człowiek na pewno wróci na turystyczny szlak. Wydaje się, że w pierwszymi celami podróży będą miejsca, które nie zostały dotknięte pandemią koronawirusa lub zmagały się z nią małym stopniu.

Jednym z takich miejsc jest mała wyspa na Oceanie Atlantyckim – La Graciosa. Leży dwa kilometry na północ od wyspy Lanzarote. Jest częścią Wysp Kanaryjskich, należących do Hiszpanii. Na La Graciosie nie występuje żaden przypadek COVID-19. Nie bez znaczenia jest fakt, iż zamieszkują tę wyspę tylko 737 osoby, co z pewnością przyczyniło się do braku zachorowań. Jednakże to nie nieobecność koronawirusa jest powodem dla którego warto się tam wybrać.Na Graciosie próżno szukać wielu turystów, hoteli, restauracji czy barów. Oczywiście na wyspie można znaleźć nieliczne oferty noclegowe. Dostępne jest również darmowe pole namiotowe. Ważnym aspektem jest jednak rezerwacja noclegu (aktualnie niedostępna z powodu panującej na świecie pandemii) przed przyjazdem, bo ilość miejsc jest ograniczona do 50. Jest to jednak czysto teoretyczne ograniczenie, bo miejsca do rozbicia namiotu na wyspie nie zabraknie. Noc w namiocie pod gołym niebem, pełnym gwiazd jest jedną z atrakcji, z których można skorzystać. Liczba świateł dookoła jest znikoma, dzięki czemu można obserwować przepiękne niebo. Na wyspie nie ma również prawdziwych dróg. Są tam raptem dwie wioski Caleta del Sebo i Pedro Barba, które łączy droga gruntowa. Poruszanie się po tych szlakach jest możliwe jedynie samochodami terenowymi, a uprawnieni do ich posiadania są jedynie mieszkańcy La Graciosy. Nie stanowi to żadnego problemu dla turystów, ponieważ wyspa ma powierzchnię 29 km
2, jest nizinna, dlatego też można się po niej z łatwością poruszać pieszo lub rowerem. Na wyspie działa wypożyczalnia rowerowa, dlatego fani jednośladów nie mają się czym martwić. Jeśli planem na wakacje jest relaks na dużych, pustych, piaszczystych plażach to wynajęcie roweru jest odpowiednią opcją. Pomimo małej powierzchni wyspy zatoczek oraz plaż można znaleźć tam wiele. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo spędzenia dnia na „prywatnej plaży” w samotności lub w towarzystwie wyłącznie współpodróżników. Najpopularniejszą plażą jest plaża Las Conchas z przepięknym widokiem na trzy inne wyspy: Montaña Clara, Roque del Oeste oraz Alegranza, wszystkie niezamieszkałe. Plaża znajduje się na północno-zachodnim brzegu wyspy, gdzie występują duże fale, więc trzeba być ostrożnym. Gdy preferencją wyjazdową jest połączenie plażowania z małymi wspinaczkami to lepiej skorzystać z opcji pieszej. Wzgórza nie są wysokie, najwyższym szczytem wyspy jest wzniesienie Agujas Grandes o wysokości 266 metrów, ale wejście na te wzniesienia z rowerem graniczy z cudem. Warto odwiedzić również górę Montaña Amarilla. Jest usytuowana w południowym rejonie wyspy, dzięki czemu można z niej zaobserwować całą powierzchnię Graciosy, wysepki dookoła oraz cieśninę Rio, dzielącą La Graciosę i wyspę Lanzarotę. Dla leniwych jest również możliwość rezerwacji samochodu terenowego u mieszkańców wyspy pracujących jako taksówkarze. Oferują oni podwózkę do atrakcji turystycznych, jednak podróż samochodem pozbawia wyspę tego co w niej najpiękniejsze.

La Graciosę można nazwać dziewiczą wyspą. Nieliczne domy na piasku, drogi gruntowe, możliwość spaceru dosłownie po każdym zakamarku wyspy, spokój, cisza, piękno natury, puste plaże, wzgórza, wszystkie te elementy czynią tę wyspę wyjątkową. Jeśli szukacie takiego miejsca na wakacje to La Graciosa jest idealnym wyborem!
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość