32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Kultura

05.06.2022
Tekst: Jarek Piersiak
Korekta: Tomasz Stankiewicz

Czytam książki dla przyjemności samego czytania i mam problem, kiedy ktoś pyta mnie o polecenie jakiejś lektury. Najzwyczajniej w świecie zapominam o tym, co czytałem z chwilą, kiedy oddaje książkę do biblioteki. Jednak ze "Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka jest inaczej. Historia głównego bohatera (na razie bez imion, później wyjaśni się dlaczego) mocno wryła mi się w pamięć. Niektórym ten tytuł może kojarzyć się z serialem na HBO Max i słusznie. Żulczyk nie tylko pozwolił swoje dzieło zekranizować, ale także pracował przy scenariuszu. Z jakim skutkiem?
20.03.2022
Tekst: Aleksander Wyspiański
Korekta: Natalia Bartnik, TS

Długa podróż pociągiem to idealny czas na notowanie swoich przemyśleń, zwłaszcza kiedy chcemy uniknąć wzroku współpasażerów siedzących naprzeciwko w przedziale. Zacząłem zatem intensywnie myśleć, jaki jest jednocześnie najbardziej i najmniej sensowny nowy samochód na naszym rynku. Finalistów jest dwóch – Suzuki Across i Suzuki Swace.
04.03.2022

Tekst: Justyna Bawiec
Korekta: AS

Okładka książki głosi: „Wszyscy skrywamy tajemnice, nawet przed sobą”; w thrillerze psychologicznym „Boginie” z pewnością ich nie brakuje. Jest to druga powieść autora bestsellerowej „Pacjentki”, czyli Alexa Michaelidesa. Pozycja ta niewątpliwie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi prób literackich dotyczących mrocznych aspektów ludzkiej psychiki; niezwykłe opisy współgrają z elementami greckiej tragedii, co razem składa się na fascynującą powieść, od której nie sposób się oderwać. 

01.02.2022

Tekst: Wojciech Par

Korekta: AS

Pamiętam, jak dwa lata temu recenzowałem materiał thrashowego zespołu Pandemic z Krakowa. Wyszedł on 26 stycznia 2020 roku. Teraz znowu recenzuję twór, którego premiera miała miejsce również 26 stycznia. Od tego czasu trochę się zmieniło: nie tylko moje postrzeganie otoczenia, ale też świata muzycznego. I w związku z tym chciałbym teraz się podzielić z Wami moim małym odkryciem, jakim jest debiutancka EP-ka solowego projektu zachwyt. Zapraszam Was do zachwycenia się zachwytem!

 
30.01.2022
Fot. instagram.com/wolfaliceband


Nasza ocena: 4/5
“Blue Weekend” to trzeci album studyjny Wolf Alice – grupy grającej z pogranicza rocka alternatywnego i indie popu. Bezsprzecznie jest to najgłośniejsze jak dotąd wydawnictwo zespołu. Premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2021 i z miejsca zdobyła bardzo przychylne opinie krytyków.
12.01.2022
Tekst: Monika Margańska
Korekta: AS


Człowiek. Centrum zainteresowań wszelkich nauk.
Antropogeneza - zastanawiająca się nad pochodzeniem człowieka, anatomia - nauka o narządach i układach ciała ludzkiego, socjologia – badająca w systematyczny sposób funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa, czy psychologia - badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Człowiek to istota, która od zawsze inspirowała, zastanawiała i zachęcała do refleksji. 
09.01.2022
Audycja z 22 grudnia 2021 roku z Rektorem UŚ, Prof. Ryszardem Koziołkiem. Rozmawiał Tomasz Stankiewicz
21.12.2021
Tekst: Szymon Różyc
Korekta: AS

Śnieg sypie przez pięć minut, żeby potem stopnieć w kilka sekund, a studenci bardziej niż na Gwiazdkę czekają na ogłoszenie zajęć zdalnych. Chwila, to zdanie już nie jest aktualne…
Spotify puszcza swoje Wrapped 2021 i tym samym utwierdza nas w przekonaniu, że nadszedł moment podsumowania minionego roku. W sumie to też już trochę się zestarzało…
Jeżeli czas płynie, to nie niczym spokojny strumyk sunący wzdłuż górskiego szlaku, a prędzej jak bezlitośnie napędzana potwornym ciśnieniem woda w rurach ponurych fabryk z szarych, industrialnych bajek. Nie pozwala złapać oddechu i zmusza do spisywania absurdalnych porównań w miejsce wstępu, który stracił na aktualności szybciej niż nowy sezon Wiedźmina stracił szacunek książkowych fanów zaraz po drugim odcinku. Ale gdzieś pod koniec roku znajduje się ta mała chwila, żeby usiąść i się zastanowić, tak na spokojnie. Złapać oddech i nadrobić zaległości, choćby takie muzyczne. I tak się składa, że może, a nawet na pewno, mam tu parę albumów, które mogliście przeoczyć. A o których zdecydowanie powinniście wiedzieć!
Ale najpierw…
29.11.2021
Po książkę ,,Jestem mordercą” autorstwa Maxa Czornyja sięgnąłem, ponieważ szukałem pozycji, która będzie miała spójną fabułę, wartką akcję oraz będzie zawierała dogłębną analizę psychologiczną głównego bohatera – mordercy. Jednocześnie liczyłem, że nie będzie to kolejna całkowicie wymyślona przez autora intryga, a zdanie ,,historia oparta na faktach” będzie miało nieco większą wartość niż w znanych nam horrorach klasy B. Czy Max Czornyj poradził sobie z niezwykłą postacią Jacka Unterwegera? Czy ,,Jestem mordercą” to tylko przerażający wpis encyklopedyczny o seryjnym mordercy? Czy może autorowi udało się płynnie tchnąć w tę historię nieco fabuły?
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość