Opublikowane na Radio Egida (http://egida.us.edu.pl/)

Jak #Hot16Challenge2 może wpłynąć na rap?

Tekst: Mateusz Skrzypczak
Korekta: KH

Większość internautów jeszcze pamięta IceBucketChallenge, który polegał na wylaniu na siebie kubła zimnej wody oraz wpłaceniu jakiejś kwoty na fundację walczącą ze stwardnieniem rozsianym bocznym.
Pomysłodawca #Hot16Challenge wpadł na równie genialny pomysł, który spotkał się z ogromną aprobatą fanów rapu. Wyzwanie polegało na nagraniu standardowych 16 wersów, czyli jednej zwrotki pod dowolny bit. Każda osoba, która stworzyła swoją zwrotkę mogła nominować 3 osoby do tego wyzwania. Tak właśnie się stało w 2014 roku kiedy Solar wypuścił na platformę YouTube pierwszy #Hot16Challenge. Akcja przyjęła się świetnie, można powiedzieć, że prawie każdy raper w Polsce miał swój udział w tym wydarzeniu.
Minęło 6 lat i Solar razem ze swoim przyjacielem Białasem mają swoją wytwórnię, kolejne płyty za sobą i wydają własnym sumptem dzieła takich raperów jak Bedoes, White 2115, Beteo, Jan-Rapowanie oraz Mata. Ten ostatni podczas kwarantanny stwierdził, że zrobi charytatywny live na YouTube, do którego dołączył również Solar, czyli pomysłodawca wyzwania z 2014 roku. Zaproponował, że jeśli uda im się zebrać do północy 16 tysięcy złotych, to w przeciągu 3 dni wystartuje #Hot16Challenge2. Udało im się zebrać tę sumę bez większego problemu. 28 kwietnia na kanale SBM Label pojawił się filmik o nazwie „Solar #Hot16Challenge2”, a polski internet zawrzał. Osoby zaznajomione z pierwszą wersją tej akcji wyłapały takie smaczki, jak okrzyk „kamera poszła” oraz wiele innych odwołań w samej zwrotce Solara do pierwszej inicjatywy. Raper oczywiście nie mógł odpuścić gorących nominacji, czyli Białasa, Taco Hemingwaya, Beodesa oraz Maty. Wydawałoby się, że to wszystko, bo nominacje miały być tylko cztery, ale nagle dochodzi jeszcze „zaproszenie a nie nominacja” dla Mike'a Posnera. Tu pojawia się pytanie, które pewnie zadało sobie wiele osobób, które tego słuchały. Gdzie tym razem dotrze Hot16Challenge?
Po kilku dniach można zobaczyć, że gorąca szesnastka jest na drugim miejscu karty „Na czasie” serwisu YouTube, a na serwisie Genius tekst został sprawdzony ponad dwanaście tysięcy razy. W serwisach społecznościowych już pojawiają się pytania, czy to ma szansę wyjść za granicę naszego kraju, kiedy ktoś odpowie, a jeśli odpowie, to jak dużo osób to sprawdzi. Mike Posner jest pierwszą nominacją, która może wyjść poza granice Polski i jeśli tak będzie, to może się okazać, że akcja wejdzie do Stanów Zjednoczonych, a później, siłą rzeczy, rozpowszechni się na cały świat. To mogłoby wypromować polski rap, ponieważ w ostatnim czasie jest on w świetnej formie. Taco Hemingway jest określany jako jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce, przez co zasięgi, które już są ogromne, mogą być jeszcze większe. Bedoes który ma na swoim koncie album z jednym z lepszych producentów w kraju, czyli Lankiem, mógłby pokazać świetny poziom w swojej szesnastce, ponieważ odnajduje się w wielu klimatach od afrotrapu po klasyczne bity takie jak choćby nawet w dissie na Resta Dix37. Mamy również Matę – to młody, charyzmatyczny i szczery chłopak, który zdobył serca internautów swoją „Patointeligencją”. Piosenka, która przez kilka miesięcy nie schodziła z ust dosłownie każdego, a dziś? Dziś ten chłopak pomógł ponownie uruchomić najlepszą inicjatywę polskiego rapu, jaka kiedykolwiek powstała. Jeśli którekolwiek z osób nominowanych odpowie, możemy się spodziewać burzy w internecie o to, kto zrobił najlepszy kawałek i dlaczego. Ostatnim razem bezapelacyjnie najlepiej wypadł Tede, którego numer na YouTube ma ponad dwanaście milionów wyświetleń. Liczby, jak na tamten czas, są ogromne, gdyż trzeba nadmienić, że w wówczas YouTube był o wiele mniejszą platformą niż dzisiaj.
Rap rozwinął się przez te 6 lat na tyle mocno, że możemy się spodziewać o wiele więcej po tej akcji. W tym momencie raperzy nawijają pod każdy styl muzyczny. Mamy nawijkę pod gitary, trapy, hardbass, afrotrap, synthwave, vaporwave, boom bap, lo-fi, house, jazz... no dosłownie wszystko czego dusza zapragnie. Wystarczy tylko poszukać!
Polski rap jest w świetnej formie, dzięki czemu #Hot16Challenge2 może wypromować wielu raperów i wiele stylów nawijki, wszystko jednak zależy od tego, czy odpowiedzą osoby nominowane oraz kogo nominują. Trzeba niestety pamiętać, że obecna uniemożliwia wielu osobom dotarcie do studia nagraniowego. Gdzie to dojdzie? Czas pokaże.
Adres źródła: http://egida.us.edu.pl/felieton/jak-hot16challenge2-moze-wplynac-na-rap/rj9