32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Jak stać się gwiazdą? Czyli o filmie "Narodziny Gwiazdy".

Autorką recenzji jest Wiktoria Mydlarz 
Film zatytułowany "Narodziny gwiazdy" w reżyserii Bradleya Coopera odnosi ogromny sukcesy. Co ciekawe jest on zarazem reżyserem jak i głównym bohaterem filmu w którym odgrywa role Jacksona Maine - gwiazdora muzyki country a jednocześnie zniszczonego używkami człowieka. Jego życie zmienia się w momencie kiedy przypadkowo poznaje nieznaną piosenkarkę w klubie drag queen - Ally, w której role wciela się gwiazda popu - Lady Gaga. Ally za dnia pracuje jako kelnerka, a wieczorami dorabia w klubie śpiewając piosenki Edith Piaf. Historia tych dwojga artystów wraz z rozwojem filmu rozwija się w płomienny romans, którym obojgu daje szanse na odmianę ich losu. On uzależniony od alkoholu, narkotyków i leków, ona niespełniona zawodowo - wzajemnie są dla siebie doskonałym dopełnieniem, które w blasku fleszy i rozkręcającej się kariery jest ciężki do utrzymania. Maine powtarza słowa, iż każdy człowiek posiada jakiś określony talent, ale tylko nieliczni z jego pomocą mogą pokazać i przekazać coś światu. Film ukazuje jednak, jak trudno jest obronić artystyczną niezależność w zderzeniu z show-biznesową machiną i czy w tym świecie można zachować swoją prawdziwą twarz nie stając się produktem marketingowym.

Film miał swoją Polską premierę 30 listopada 2018 roku. Jego produkcja kosztowała $423 116 688. Film Bradleya Coopera cieszy się ogromnym sukcesem, dotychczas największym z nich jest zdobycie 25 lutego 2019 roku OSCARA za najlepszą piosenkę "The Shallow", która wykonywana jest przez Lady Gaga i Bradley Cooper oraz nagroda Grammy 2019 w kategorii najlepszej piosenki napisanej specjalnie dla formy wizualnej "Shallow". Oprócz wygranej na tegorocznej gali rozdania oscarów, film został nominowany aż w siedmiu kategoriach. Został doceniony również na rozdaniu Złotych Globów gdzie został nominowany w czterech kategoriach i został nagrodzony jedną z nich - za najlepszą piosenkę "Shallow". Film został również nominowany przez Brytyjską Akademie Sztuk Filmowych i Telewizyjnych - BAFTA, która przyznała mu nagrodę w kategorii najlepsza muzyka oraz nominowała go w sześciu kategoriach. Kolejną nagrodą którą zdobył była wygrana na MFF w Wenecji w 2018 roku, była to Nagroda Specjalna Fundacji im. Christophera D. Smithersa dla Bradleya Coopera - film zelektryzowały Wenecję do tego stopnia, że podczas galowego wieczornego pokazu w budynek Palazzo del Casino strzelił piorun. Przyznano mu również dwie nagrody spośród siedmiu nominacji Critics Choice w kategoriach najlepsza aktora dla Lady Gagi oraz najlepszą piosenkę - "Shallow". Została ona również doceniona jako najlepsza aktorka na National Board of Review 2018, oprócz tej wygranej zwyciężyła jeszcze w dwóch kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy Sam Elliott oraz najlepszy reżyser Bradley Cooper.

Z drugiej strony kamery działy się różne ciekawe rzeczy - niektóre z nich mogą być szokujące. Zdjęcia do filmu były kręcone Los Angeles, Santa Clarita i hrabstwie Riverside (Kalifornia, USA) co trwało jedynie 42 dni. Niektóre fragmenty scen były nagrywane podczas Festiwalu Coachella w 2017 roku. Lady Gaga była na nim pierwszą od dziesięciu lat główną kobiecą gwiazdą imprezy. Festiwalowicze chcąc obejrzeć sceny nagrywane do filmu musieli zapłacić dziesięć dolarów. Aby projekt nie wyciekł do sieci na czas nagrywania odebrano wszelkie urządzenia nagrywające. Bradley Cooper natomiast codziennie musiał być spryskiwany sztuczną opalenizną oraz metanolem wokół oczu, by wyglądały na zaczerwienione i upodabniać się do wyglądu po spożyciu narkotyków. W międzyczasie Lady Gaga poza balsamem do ust i kremu nawilżającego nie nosiła makijażu. Podczas nagrywania filmu Lady Gaga otrzymała wiadomość o tym, iż zmarła jej długoletnia przyjaciółka Sonja Durham. A kilka minut później musiała zaśpiewać piosenke I’ll Never Love Again. W jednym z wywiadów Gaga wspomina tą sytuacje mówiąc:

"Moja najlepsza przyjaciółka, Sonja, tamtego dnia zmarła na raka. Za 30 minut mieliśmy kręcić, gdy nagle jej mąż do mnie zadzwonił. Przyjaciółkę słyszałam w tle. Opuściłam plan zdjęciowy, wsiadłam do samochodu i pojechałam do nich. Spóźniłam się 15 minut. Zmarła. Leżałam z nią, jej mężem, ich psem i snem. Gdy wróciłam na plan, Bradley był bardzo delikatny wobec mnie. Wykonałam piosenkę. Bradley powiedział, że nie muszę wykonywać jej jeszcze raz, jednak jedyne co wtedy chciałam robić, było śpiewanie. Nigdy nie zapomnę tego dnia. To była bardzo ważna scena dla mnie, nigdy nie zapomnę tego momentu."

Co ciekawe pierwszy film zatytułowany "Narodziny gwiazdy" został wyreżyserowany przez Franka Piersona w 1976 roku. Opowiada on o historii gwiazdora muzyki rockowej, który poznaje dopiero co początkującą piosenkarkę. Po jej poznaniu postanawia zmienić swoje życie. Esther - piosenkarka grająca przez Barbre Streisand zarabia na swoje życie śpiewając w reklamach, poznanie piosenkarza Johna Howardsa granego przez Krisa Kristoffersona daje jej życiową szanse. Dzięki jego pomocy Esther ma możliwość tworzenia swojej kariery, a jednocześnie rodzi się w nich gorąca odwzajemniona miłość. Niestety ich szczęście osobiste nie idzie w parze z zawodowymi sukcesami. Film z roku 1976 zarówno jak film Coopera cieszył się swoim sukcesem, został on nagrodzony jedną nagrodą oscarową w 1977 roku, za najlepszą piosenke "Evergreen" w wykonaniu Barbry Streisand oraz został nominowany w trzech kategoriach.
Otrzymał on również aż cztery złote globy w kategoriach:
- Najlepsza komedia lub musical,
- Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Kris Kristofferson
- Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Barbra Streisand
- Najlepsza piosenka "Evergreen", wyk. Barbra Streisand
Dostał również nominacje do Grammy w 1978 roku za najlepszy album z oryginalną ścieżką dźwiękową napisaną dla filmu kinowego lub na potrzeby specjalnego programu telewizyjnego Barbra Streisand, jednak nie udało mu się uzyskać nagrody.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość