32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Historia jednej piosenki. Zobaczyć to, co niewidzialne.

Tekst: Anna Wichrowska

Korekta: AS


Muzyka jest częścią ludzkiego życia. Pozwala nam zanurzyć się w świat marzeń. Nasze fantazje często powstają właśnie w skutek wysłuchania jakichś utworów muzycznych. Zarówno ukryte pragnienia jak i dźwięki są niewidzialne. Nie wszystkie najpiękniejsze rzeczy można zobaczyć.
Po ciężkim dniu w pracy, czy na uczelni należy nam się chwila relaksu.  Kilka wdechów i wydechów, słuchając przy tym ulubionej muzyki. Na mnie działają nastrojowe, ciepłe, relaksujące, a zarazem zagadkowe dźwięki. Połączeniem ich będzie muzyka grupy Enigma.  Rumuńsko – niemiecki zespół kumuluje w swoim brzmieniu elektroniczną harmonię z chóralnymi śpiewami i łagodnością; tworzą oni charakterystyczną (jakże pasującą do nazwy) enigmatyczność. Jedna z ich piosenek, czyli Beyond The Invisible opowiada o tym jak ważne są pragnienia, dla których warto wyjść z ukrycia. Czasem wystarczy spojrzeć w lustro, by dostrzec to, co dla nas często niewidoczne, czyli samego siebie. Dając sobie przestrzeń do marzeń i pozwalając im stać się rzeczywistością możemy sięgnąć wyżyn i doznać niewiarygodnych przeżyć. Enigma znana jest z religijnych wątków w swoich tekstach. Tym razem możemy usłyszeć prośbę skierowaną do Pana, by nie gniewał się za czerpaniem z życia obiema rękami lub czy zapomniał nam nasze grzechy i przewinienia. Przecież najświętsze miasta również przeszły przemianę; Syjon stał się pustynią, a Jerozolima ruiną. 

Piosenka Beyond The Invisible” z albumu Le Roi est mort, vive le Roi! nagrana została w 1996 roku. Głos rozpoczynający cały utwór należy do Sandry Cretu, znanej szerzej po prostu jako Sandra. Zaczynając od kobiecej narracji przechodzimy do głównego wokalu Michaela Cretu, chóru Gregorian oraz łotewskiej folklorowej muzyki, wykonywanej przez Sajāja Bramaņi. Ten niesamowity misz-masz ułożył się w intrygujące połączenie. W 1996 roku utwór ten znalazł się na 1 miejscu list przebojów Grecji oraz na 6 w Finlandii. Wysublimowane połączenie Enigmy docenili nie tylko słuchacze. Scooter w 2011 roku nagrał swoją elektroniczną wersję piosenki Enigmy.
Wrócmy do oryginału. Teledysk jest równie intrygujący co utwór, który obrazuje. Głównymi bohaterami klipu są Susanna Rahkamo i Petri Kokko. Fińska para specjalizująca się w tańcach na lodzie, sześciokrotni mistrzowie Finlandii – i to oni dwa lata po zakończeniu swojej kariery amatorskiej wystąpili w teledysku Enigmy. Para łyżwiarzy jeździ po zamarzniętym jeziorze w środku lasu wykonując specjalnie zaplanowaną choreografię z wachlarzem rozmaitych figur łyżwiarskich. Tafla została stworzona specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. W lesie Savernake (Wielka Brytania) rozlano wodę i przez tydzień mrożono ją by mogła służyć jako lodowisko. W 1997 roku Rahkamo i Kokko wzięli udział w konkursie “Legends of Fire Skating”, gdzie wykonali swój układ do Beyond The Invisible, zajmując drugie miejsce.

W natłoku codziennych zajęć trudno nam zobaczyć niewidzialne. Często zapominamy o najważniejszym elemencie życia. O samym sobie, marzeniach, miejscu na ich realizację, bo to dzięki nim nasz żywot staje się realny i pełny.

“Zamknij oczy
Po prostu czuj i uświadom sobie
To jawa, a nie sen”
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość