32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Kultura

13.03.2020
Wywiad przeprowadził: Wojtek Leder
Korekta: AS

Rozmowa z Tomkiem Kubiakiem, kompozytorem, absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach o jego utworze „Wszystkiego żywocie stworzenia” zaprezentowanym w trakcie XXIII Dni Wydziału Kompozycja - Dyrygentura - Teoria Muzyki.
 
12.03.2020
Tekst: Jakub Szewczyk
Korekta: AS
Wrażenia Kuby Szewczyka z kinowego seansu…
Po medialnym sukcesie i nominacji „Bożego Ciała” do Oscarów, Jan Komasa ("Sala Samobójców, "Miasto 44") wypuścił na rynek filmowy dzieło niezwykle aktualne i społecznie potrzebne. Pytanie, czy nasi krajanie okażą wolę, by chcieć się z niego coś nauczyć?
07.03.2020
Tekst: Jakub Buksiński

Do 6 marca w Rondzie Sztuki można odwiedzić wystawę „Fotografia czechosłowacka lat 80. / Członkowie i przyjaciele Słowackiej Nowej Fali”. Kilka poniższych linijek tekstu poświęcam temu, dlaczego warto to zrobić. Słowacka Nowa Fala to określenie grupy fotografów, których ścieżki skrzyżowały się w latach 80 na praskim FAMU (Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych). Za nazwę odpowiada kolega z roku naszych bohaterów, Lukáš Kadlíčka, choć sami artyści nigdy nie uważali się za zorganizowaną grupę, czy kolektyw artystyczny. Awangardowa w swej naturze Nowa Fala nie była rewolucyjnym ruchem z manifestem i założeniami, lecz raczej grupą przyjaciół, których talent szczęśliwie rozkwitał w sercu więdnącej Czechosłowacji.
06.03.2020
Tekst: Mateusz Skrzypczak

Jan-rapowanie & Nocny, czyli jeden z najlepszych hip-hopowych duetów ostatnich lat. Janek, prosty, szczery chłopak z Krakowa, który dał się poznać szerszemu gronu słuchaczy za sprawą inicjatywy „SB Starter” w 2017 roku, w której współpracował z Nocnym. Po jakimś czasie Jan-rapowanie został przyjęty do SBM Label i wydał razem z Nocnym dwie bardzo dobrze przyjęte płyty tj. „NOCNA ZmjANA” oraz „Plansze”. Ich kolejna wspólna płyta „Uśmiech” ma mieć premierę 13.03.2020. Ale dlaczego właśnie teraz pojawia się recenzja płyty, która premierę ma za kilka dni?
01.03.2020
Znam ich od lat, jednak ich utwory nie od razu wskakiwały w powalających ilościach do mojej playlisty. Natomiast jeśli chodzi o arcyciekawe, hipnotyzujące teksty, to te na dobre zadomowiły się w mojej świadomości od samego początku, kształtując obraz gorzkiej, trzeźwo rzeźbionej rzeczywistości. Mowa o Dezerterze.
29.02.2020

Autorem tekstu jest Marcin Kaźnica

Życie studenta może kojarzyć się z imprezowaniem, oglądaniem seriali i sesjami. Dlatego sam zdziwiłem się, gdy niedawno, łamiąc ten schemat wybrałem się do Opery Śląskiej w Bytomiu na „Traviatę”. Muszę przyznać, że dla osoby, która posiada choćby minimum wrażliwości na jakąkolwiek formę sztuki, a zwłaszcza na muzykę opera jest niesamowitym doświadczeniem.

25.02.2020
Tekst: Antoni Sowiński

„No to CHE!” – taki napis mogą przeczytać fani na banerach i plakatach obwieszczających końcową trasę zespołu-legendy Lao Che. Ostatnimi wydanymi krążkami oprócz studyjnego „Wiedza o społeczeństwie” były live z Woodstocku i dość ciekawy remaster klasycznego krążka z 2008 roku zatytułowanego „Gospel”. Nadarzyła się więc świetna okazja, by nie tylko przesłuchać na nowo znanych utworów, ale też spojrzeć z perspektywy 12 lat na sam album. Moje odczucia względem samego „Gospelu” się nie zmieniły, natomiast co do remastera mam mieszane odczucia.
22.02.2020
Karolina Broda


Średniowieczne, monumentalne dzieło. Afirmacja religijnej wzniosłości i próba odnalezienia nowych ujść w języku dla najniższego szczebla piramidy Maslowa. Poszukiwanie Boga, a przede wszystkim siebie. To także odważna próba syntezy tego, co współczesne, z tym, co minione, tego, co obecne, z tym, co niewypowiedziane. To wreszcie imponująca podróż w głąb wielowarstwowej natury ludzkiej moralności.
11.02.2020

   Lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Miasto sypialnia, jak określone zostały Tychy, było rozbudowywane w błyskawicznym tempie. Żuraw wieżowy zakreślił ramieniem szeroki łuk nad placem budowy. Operator pociągnął za gałkę, grube liny zaplątane w metalowe warkocze napięły się i betonowy blok zaczął sunąć w dół.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość