32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Kultura

07.06.2020
Zapraszamy do przesłuchania podcastu z Odsłuchu Kulturalnego. Antoni Sowiński rozmawia w nim z autorkami opowiadań "Znaki. Antologia" o inspiracjach, fantastyce i procesach twórczych. Miłego słuchania!
https://audiomack.com/redakcja-wiadomoci-radio-egida/song/wywiad-z-autorkami-opowiada-w-znaki-antologia
27.05.2020

Tekst: Kamilla Hajruddinowa
Korekta: KH

Podejrzewam, że wielu z Was podczas aktualnej sytuacji przejrzało zasoby internetu wzdłuż i wszerz. Propozycje oferowane przez Netflixa mogą się powoli nudzić, a nie każdy decyduje się na ostatnią deskę ratunku – założenie Tik Toka. Dlatego chciałabym zachęcić Was do zapoznania się z rosyjskim kinem, a konkretniej z twórczością Leonida Gajdaja.

22.05.2020
Tekst: Julia Noworzyn
Korekta: KH

Margaret Atwood, przez wielu nazywana jedną z bardziej kontrowersyjnych pisarek, kazała czekać ponad 30 lat na kontynuację kultowej „Opowieści Podręcznej”. Trudno powiedzieć, że pochłonęłam tę książkę, bo właściwie to ona pochłonęła mnie. Bardzo doceniam całą twórczość Margaret Atwood, ale wyjątkowo cenię książki poświęcone dystopijnemuGileadowi. Nie tylko za lekkie pióro autorki i wciągającą fabułę, ale także      (a może nawet głównie)  za dawkę przemyśleń, z którymi zostaję po lekturze.
18.05.2020
Tekst: Bartosz Galas
Korekta: LJ

Mimo kwarantanny artyści nie tracą tempa, wydając nowe albumy, które mogą nam pomóc przetrwać ten trudny czas. Takim albumem jest nowe LP artysty ghańskiego pochodzenia Moses’a Sumney.
30.04.2020
Wywiad przeprowadził: Jakub Szewczyk
Korekta: AS

Zapraszam na spotkanie z artystą.
Artur Barciś od lat gości na polskich ekranach i estradach. Gra, śpiewa, pisze i reżyseruje. Swoją aktywnością zawodową wpisał się trwale w kulturowe dziedzictwo. Choć jego najbardziej znane role to Arkadiusz Czerepach i Tadeusz Norek, na przestrzeni lat dał się poznać jako artysta wszechstronny. W godzinie pandemii koronawirusa przyjął moje zaproszenie do rozmowy o kondycji rodzimej sztuki, społeczeństwa i polityki.
28.04.2020
Tekst: Mikołaj Mroczka
Korekta: AS

Od premiery krążka Boże Błogosław Morderców minęły dokładnie trzy miesiące. Dokładnie trzy miesiące zajęło mi również rozpoczęcie pisania tego tekstu. Podejmowałem niezliczoną ilość prób, które jednak zawsze kończyły się fiaskiem. Jest to bowiem album, który naprawdę dogłębnie mnie poruszył i próba opisania moich wrażeń stanowi nie lada wyzwanie. Sposobnością sprzyjającą w podjęciu rozważań na temat tego albumu niewątpliwie jest epidemia wirusa SARS-CoV-2. Wiele  z moich planów legło w gruzach, w związku z czym mam dużo czasu na myślenie (częstokroć zbyt dużo). Kolejną okolicznością, która ostatecznie popchnęła mnie do napisania tego tekstu było finalne otrzymanie preorderowej, fizycznej wersji albumu. Tak więc oto ona, czyli recenzja Boże Błogosław Morderców autorstwa Bartusia 419.
28.04.2020

Tekst: Radek Kasprzycki

Korekta: AS

Powiem szczerze - zdecydowanie bardziej człowiek woli odnieść się do albumu, którego historia zaczyna się jednak od artysty, a nie wytwórni, czy opłaconego ghostwritera. Fiona Apple od zawsze była nadzwyczaj świadoma tego, co ona i jej muzyka może wywołać. W 1997 roku wychodziła na scenę MTV Video Music Awards i dawała do zrozumienia, że nigdy nie będzie tą wielką, wykreowaną  gwiazdą, którą mogłaby i według wielu powinna się wtedy stać. Miała wtedy do tego wszelkie predyspozycje. Na jej najnowszym, bo wydanym zaledwie parę dni temu, piątym albumie Fetch the Bolt Cutters, amerykańska artystka robi rzeczy niesamowite.

18.04.2020
Tekst: Szymon Różyc

Brytyjczycy są bezczelni. Spójrzmy na ich muzykę (jakkolwiek dziwnie to  brzmi): Led Zeppelin kradnące czarnego bluesa i przeobrażające go w klasykę hard rocka, czy Beatlesi wdychający wschodnią kulturę i wydychający eksperymentalny pop z plakietką największego zespołu wszechczasów. Nawet jedna z najbardziej hejtowanych grup świata, czyli Coldplay, jest na tyle bezczelna, że mimo krytyki dotyczącej tworzenia miałkiej muzyki wyprzedaje stadiony i zarabia miliony. To ostatnie może już być przesadą, ale jest coś takiego w brytyjskiej muzyce, że aż krzyczy: „Jesteśmy z Wysp!”.
08.04.2020
Tekst: Karolina Broda
Korekta: JG

„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”
07.04.2020
Tekst: Sandra Przygodzińska
Korekta: AS

Wiesław Myśliwski - polski pisarz, który swoje dzieła czerpał ze źródeł chłopskiej mowy żywej oraz doświadczeń. W jego utworach znajdziemy prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości i sensie istnienia. Możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że jest on twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Czy jest w stanie dać nam jakieś słowa otuchy na dzisiejsze czasy?
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość