32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Sportowe melodie, czyli o muzyce w sporcie

Muzyka była i jest nieodłącznym elementem naszej kultury. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Towarzyszy w wielu obszarach ludzkiej aktywności. Jednym z nich jest sport. Nie można nie wspomnieć o znaczącym wpływie muzyki na przedstawicieli tej aktywności, czyli na sportowców.


(Jan Bednarek)

Muzyka ma niewątpliwie duże znaczenie dla Jana Bednarka. Polski piłkarz angielskiego klubu Southampton  w jednym z ostatnich wywiadów powiedział, że stara się szukać energii w polskim rapie. Chociaż kiedy czuje się „przemotywowany”, jak sam mówi, musi zmienić nutę.  Spośród swoich ulubionych artystów wymienił: Bedoesa, Matę, Palucha i Peję. Dodał, że motywacji szuka w tekstach piosenek.


(Po lewej ”Pudzian” po prawej ”Brat Pudziana”)

Podobnie sprawa z muzyką wygląda u sportowców, którzy trenują różne sztuki walki. Przykładem może być pięciokrotny mistrz świata Strongman, zwycięzca i finalista wielu innych zawodów siłaczy, a obecnie zawodnik MMA Mariusz „Pudzian” Pudzianowski, który nie wstydzi się swojego zamiłowania do muzyki disco-polo, dającej mu wsparcie przed walkami, na które to wchodzi przy motywującym i legendarnym już utworze „Dawaj na ring”


(Conor McGregor)

Równie ciekawie wygląda to w przypadku Irlandzkiego zawodnika MMA Conora McGregora, który, dla odmiany, aby zdobyć motywację do ćwiczeń wsłuchuję się w brzmienia amerykańskiego rapu oraz irlandzkiej muzyki. Przy wejściu do klatki towarzyszy i dodaje mu sił irlandzka zremixowana piosenka „The Foggy Dew”.

Sportowców słuchających muzyki można by wymieniać bez końca, ciężej jest znaleźć osobę uprawiającą jakąś aktywność fizyczną, która jej nie słucha. Osobiście nie potrafię sobie wyobrazić wykonywania ćwiczeń na siłowni bez muzyki. Pomaga mi ona zsynchronizować wykonywane ruchy. Pobudza mnie i dodaje siły. Doskonale widać to podczas biegania. Dużo łatwiej biega się z muzyką, która wolumenem brzmienia przypomina rytm ciała, co daje efekt w postaci przebiegnięcia paru kilometrów więcej niż bez niej. Przede wszystkim muzyka odwraca nasze myśli od uczucia zmęczenia i pozwala pozostać skupionym przez dłuższy czas.

Motywacja jaką dostarcza nam muzyka jest nieoceniona. Co prawda badania wskazują, że na osiąganie dobrych sportowych wyników bardziej wpływa trening oraz przygotowanie, ale czy możemy sobie wyobrazić trening bez muzyki? Albo brak muzyki w naszym życiu pomiędzy treningami? Wydaję mi się, że jest to niewykonalne, aby całkowicie uciec od muzyki, która pozwala nam się zrelaksować i zapomnieć o stresujących sytuacjach, a w chwilach zwątpienia dodaje nam energii.

Tekst popełnił Tomasz Stankiewicz
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość