32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Pociąg do zakazów

Tekst: Katarzyna Krysik 


Korekta: Katarzyna Hanik


Zakładam, że nie raz zdarzyło Ci się pojechać z punktu A do punktu B pociągiem. Czy wiedziałeś, że już w 1962 roku powstało rozporządzenie dotyczące zachowań w tym środku komunikacyjnym? 

 
Wyobraź sobie, że jedziesz w daleką podróż i chcesz pograć ze znajomym w karty. Niestety nie masz takiej możliwości, ponieważ hazard w wagonach jest zabroniony. 

A może zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy na bilet powrotny brakło ci dwóch złotych? Pewnie nie byłeś świadomy, że poproszenie o brakujące 2 złote ludzi znajdujących się razem z Tobą w pociągu było przestępstwem? Niestety, rozporządzenie zabrania takich czynów.

Dodatkowo w pociągach należy zachowywać się przyzwoicie i tym samym nie można w wagonach przeklinać. 

Możesz robić zdjęcia na tle pociągu czy dworców kolejowych, natomiast w pozostałych przypadkach jest to zabronione.

W pociągu powinieneś podróżować w miejscach do tego wyznaczonych, czyli nie ma skakania po dachach wagonów czy po zderzakach pociągów. 

Dodatkowo, gdy masz miejsce nr 34 na bilecie, to nie możesz zająć miejsca 35, które należy do innej osoby. Nie możesz też zająć obu tych miejsc, żeby na przykład na jednym z nich ułożyć swoją walizkę.

Czy jedziesz właśnie pociągiem na próbę Twojego zespołu muzycznego? A może jesteś ulicznym DJem albo nie chcesz przegapić ulubionej audycji w radiu a zapomniałeś słuchawek? Niestety zmartwię Cię, ponieważ ani nie poćwiczysz śpiewania piosenki, ani nie pograsz na gitarze no i niestety nie puścisz też muzyki z głośnika. Takie zachowania są zabronione między 22.00 a 6.00, natomiast, gdybyś chciał, to poza tymi godzinami musisz zapytać się wszystkich podróżujących z Tobą o zgodę i jeśli pozwolą, wtedy możesz sobie spokojnie pośpiewać.

Po przeczytaniu tych wszystkich regulacji, podróż pociągiem już  nigdy nie będzie taka sama. Będziesz teraz wiedzieć, że, gdy czyjaś torba siedzi na twoim miejscu, śmiało możesz zawiadomić odpowiednie służby, a pociągowi DJe igrają z ogniem prawdopodobnie nieświadomi, że prawo z 1962 roku pozostaje niezmienne i po dziś dzień aktualne.
 
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość