32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Felieton

Felieton
18.12.2020

Tekst: Jakub Szewczyk
Korekta: JG
Było wielu śmiałków, którzy z 2020 rokiem wiązali przyjemne nadzieje. Wiecie – okrągła liczba, która zdarza się nieczęsto, w dodatku bardzo wygodna do wpisywania na klawiaturze – to musi się dobrze skończyć. Być może są i tacy, którzy w minionych 12 miesiącach rzeczywiście odnotowali pasmo sukcesów. Niemniej jednak przedmiotem naszego dzisiejszego rozważania nie będą prywatne wzloty i upadki. Postaramy się za to spojrzeć tam, gdzie tegoroczna rzeczywistość nie wygląda za dobrze. Zerkniemy na ogół społeczeństwa, szczególnie polskiego.

17.12.2020

Tekst: Antoni Sowiński
Korekta: KH

Liczę na to, że ten krótki tekst ponownie pobudzi czytających do dyskusji, chociaż już minął weekend, kiedy była ona najgorętsza. Dnia 10 grudnia 2020 roku, po wielomiesięcznych opóźnieniach, świat doczekał premiery najbardziej wyczekiwanej gry roku – Cyberpunk 2077 (podobne napięcie odczuwalne było jedynie przy tegorocznej premierze The Last of Us: Part II). Produkt narodowy, który trzyma przy życiu warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, nasz reprezentant na scenie gamedevu CD Projekt Red zatryumfował wynikami sprzedaży. Czy słusznie?


15.12.2020
Tekst: Julia Noworzyn
Korekta: AS

Nowy utwór Billie Eilish jest czymś więcej niż utworem trendującym na Spotify. Singla Therefore I am, wydanego dwunastego listopada, odsłuchano 60 mln razy w tydzień i trudno nie zauważyć przesłania, jakie niesie za sobą nowe wykonanie Billie. Jest to jasny manifest niezależności i śmiałości artystki, jej odzew na hejt, na bodyshaming i krytykę. Jest przekazem, że młoda artystka ma dość hejtu w Internecie i stawia mu stanowczy opór. Twórczość Billie z całą pewnością nie jest wolna od wad, ale trzeba artystce przyznać jedno ­– nie boi się być sobą. Tym utworem Billie po raz kolejny udowodniła, że nie da sobie w kaszę dmuchać. I że zdecydowanie skończyła się jej cierpliwość.
14.11.2020
Tekst: Julia Noworzyn
Korekta: AS
Serii o chłopcu, który przeżył, nikomu nie trzeba przedstawiać. Wszystkim jest dobrze znana, a J.K Rowling z całą pewnością nie pozwala nam zapomnieć ani o swoich książkach, ani o sobie. A szkoda, bo im dłużej to trwa, tym gorzej.
15.10.2020
Większość moich znajomych to fani tzw. czarnego humoru. Tzw., bo mam coraz większe wątpliwości co do tego, co dzisiaj obejmuje to pojęcie i jak bardzo odbiega od swojej definicji. Internetowym memom o kontrowersyjnych treściach, które dawno już nam spowszedniały, daleko do błyskotliwych, dekadenckich spostrzeżeń Edgara Allana Poego, puent Kurta Vonneguta czy, na polskim gruncie, groteskowych opowiadań Gombrowicza. Mimo to jednak chowają swoje prostactwo pod płaszczykiem inteligencji. Jeśli nie bawi Cię czarny humor, Laura, to może jesteś po prostu głupia?
O krytycznym myśleniu, empatii i czarnym humorze pisze dla was Laura Janoszek.
31.05.2020
Tekst: Radosław Żydzik
Korekta: KH

No hejka, doczekaliście się! 
Wziąłem oddech, odpocząłem sobie, znowu mam wenę, i to jaką!
27.05.2020

Tekst: JG

„Prawdziwa miłość nie istnieje!” – Tymi słowami żyje Twitter, od mniej więcej dwóch tygodni. I ciężko się nie zgodzić. Po dwóch latach od pierwszego publicznego pocałunku, modelka Cara Delevingne i aktorka Ashley Benson poinformowały o swoim rozstaniu. Możliwe, że tak jest. Związek ten jeden pokazał nam to, co istnieje i niestety wciąż ma się obrzydliwie dobrze – zjawisko bifobii.

03.05.2020
Tekst: Mateusz Skrzypczak
Korekta: KH

Większość internautów jeszcze pamięta IceBucketChallenge, który polegał na wylaniu na siebie kubła zimnej wody oraz wpłaceniu jakiejś kwoty na fundację walczącą ze stwardnieniem rozsianym bocznym.
30.04.2020
Tekst: Wojciech Par
Korekta: LJ

Spoglądając na życie w obecnym czasie, zauważyłem rzeczy, które nie miały miejsca przed pandemią. Nie mówię tutaj o konieczności noszenia maseczek i rękawiczek, o obowiązkowej dezynfekcji dłoni przed rozpoczęciem zakupów czy o przykrym fakcie, jak niepewna jest teraz nasza sytuacja. Mam tu na myśli naprawdę ciekawe rzeczy/zjawiska, które raczej nie miałyby miejsca w czasach przed k*ronawirusem (pozwolę sobie cenzurować to słowo, bo myślę, że już wszyscy mamy go dość).
29.04.2020
Tekst: Aleksandra Żak 
Korekta: JG

Obecnie dostęp mamy do niemalże nieograniczonej bazy filmów i seriali na wyciągnięcie ręki na platformach video on demand. A przede wszystkim, wszystko to kompletnie zdalnie. Wygoda, o której nam się nie śniło jeszcze parę dobrych lat temu. W dodatku na niemałą skalę, ale… no właśnie, zawsze to “ale”.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość