32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Felieton

Felieton
13.04.2021

Tekst: Anna Mucha

Korekta: JG

Wykorzystując tę (z góry zakładając, że  krótką) chwilę, gdy zostały otwarte kina, postanowiłam niezwłocznie udać się do jednego z nich. Moją uwagę przykuła głośna opinia i nominacja do Oskara pewnego duńskiego filmu. Przyznaję, niecodziennie oglądam produkcje stworzone w Danii, co tym bardziej mnie zaintrygowało. Kupiłam bilet.

13.04.2021

Tekst: Marcin Kaźnica
Korekta: KH

23 marca 2021. Godzina 7:40. Przez Kanał Sueski płynie kontenerowiec Ever Given. Czterystumetrowy potwór ze stali, przemierzając długi na blisko sto sześćdziesiąt pięć kilometrów kanał, tuż za portem w Suezie traci sterowność i ląduje na mieliźnie stając w poprzek. Pech chciał, że stało się to w miejscu, gdzie kanał ma jedynie jeden ciek wodny o szerokości niespełna trzystu metrów. Kontenerowiec zostaje unieruchomiony wraz z czterystoma innymi jednostkami. Wraz z nimi zamiera także spora część światowego handlu. Eksperci finansowi ocenili straty związane zablokowaniem połączenia przez kanał na blisko dziewięć miliardów dolarów. Sam Egipt stracił około miliarda dolarów. 

12.04.2021
Tekst: Wojciech Par
Korekta: AS

Chyba każdy z nas miewa taki dzień jak ten. Niby wszystko fajnie, obowiązki zostają załatwiane, nie stała się nam żadna krzywda i tak dalej. Jednakże, często można poczuć, że jest coś „nie tak”. Jakby coś nam osiadło na mózgu i przez to nie mamy swobody myślenia, a na skutek tego czujemy się jak dziecko we mgle.
16.03.2021
Tekst: Wojciech Par 

Korekta: Katarzyna Hanik 

Na następcę drugiego albumu „Machete Justice” fani musieli czekać 6 lat. 5 lutego 2021 roku doczekali się. Terrordome postanowiło ponownie uraczyć słuchaczy swoją szybką i agresywną muzyką ze swojego najnowszego wydawnictwa, jakim jest „Straight Outta Smogtown”. Czy coś się zmieniło przez te 6 lat? Czy świeży jeszcze album sprosta wymaganiom słuchaczy? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w tej recenzji. Zapraszam!
04.03.2021
Tekst: Aleksandra Żak
Korekta: JG

Klaun to bardzo skrajna postać. Z jednej strony miły, kolorowy, sympatyczny przyjaciel, wywołujący uśmiech na naszej twarzy. Z drugiej niepokojąca, pozbawiona emocji, ukryta za malowaną maską postać z horrorów. Dlaczego przestali nas bawić a zaczęli przerażać?
19.02.2021
Tekst: Julia Gembczyk

Bycie "cancelled" w social mediach oznacza bycie wykluczonym ze społeczności, która uważa, że ​​jesteś niewrażliwy. W czasie trądu trędowaci byli wypędzani w odosobnione miejsca z innymi trędowatymi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zaraźliwej i śmiertelnej choroby. Podobnie ci, którzy dziś są "cancelled". Są społecznie wyrzuceni do własnej napiętnowanej bańki winy i wstydu. Nie oszukujmy się - z reguły ma to miejsce na Twitterze. 
09.02.2021
Tekst: Katarzyna Krysik 

Korekta: Antoni Swagiński 

Na rynku filmowym istnieje dużo platform ułatwiających dystrybucję dóbr kultury. Platformy oferują wytwory kultury w sposób zbliżony do ofert supermarketów, w których na półkach zamiast filmów znajdziemy produkty spożywcze. Paradygmatem supermarketu kultury może być zatem platforma internetowa Netflix.
 
18.12.2020

Tekst: Jakub Szewczyk
Korekta: JG
Było wielu śmiałków, którzy z 2020 rokiem wiązali przyjemne nadzieje. Wiecie – okrągła liczba, która zdarza się nieczęsto, w dodatku bardzo wygodna do wpisywania na klawiaturze – to musi się dobrze skończyć. Być może są i tacy, którzy w minionych 12 miesiącach rzeczywiście odnotowali pasmo sukcesów. Niemniej jednak przedmiotem naszego dzisiejszego rozważania nie będą prywatne wzloty i upadki. Postaramy się za to spojrzeć tam, gdzie tegoroczna rzeczywistość nie wygląda za dobrze. Zerkniemy na ogół społeczeństwa, szczególnie polskiego.

17.12.2020

Tekst: Antoni Sowiński
Korekta: KH

Liczę na to, że ten krótki tekst ponownie pobudzi czytających do dyskusji, chociaż już minął weekend, kiedy była ona najgorętsza. Dnia 10 grudnia 2020 roku, po wielomiesięcznych opóźnieniach, świat doczekał premiery najbardziej wyczekiwanej gry roku – Cyberpunk 2077 (podobne napięcie odczuwalne było jedynie przy tegorocznej premierze The Last of Us: Part II). Produkt narodowy, który trzyma przy życiu warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, nasz reprezentant na scenie gamedevu CD Projekt Red zatryumfował wynikami sprzedaży. Czy słusznie?


15.12.2020
Tekst: Julia Noworzyn
Korekta: AS

Nowy utwór Billie Eilish jest czymś więcej niż utworem trendującym na Spotify. Singla Therefore I am, wydanego dwunastego listopada, odsłuchano 60 mln razy w tydzień i trudno nie zauważyć przesłania, jakie niesie za sobą nowe wykonanie Billie. Jest to jasny manifest niezależności i śmiałości artystki, jej odzew na hejt, na bodyshaming i krytykę. Jest przekazem, że młoda artystka ma dość hejtu w Internecie i stawia mu stanowczy opór. Twórczość Billie z całą pewnością nie jest wolna od wad, ale trzeba artystce przyznać jedno ­– nie boi się być sobą. Tym utworem Billie po raz kolejny udowodniła, że nie da sobie w kaszę dmuchać. I że zdecydowanie skończyła się jej cierpliwość.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość